Nybyggnadsregister för Karlskronavarvet

 

Förteckning över från Varvet i Karlskrona levererade fartyg mellan 1682-2007.

Årtalet anger sjösättningsåret. Förteckningen upptar de nybyggen som dels medtagits på den tavla som finns uppsatt på Karlskronavarvets huvudkontor. Den ursprungliga numreringen har bibehållits. Nya rön har markerats med B alternativt har numren vakantsatts. Mer än 400 hundra fartyg levererades på 300 år.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nr År Fartygstyp Namn Bestyckning Anmärkning
1 1682 Skeppet Blekinge, Vämövarvet 70 kan
2 1682 Skeppet Halland, Vämövarvet 56 kan
3 1684 Skeppet Göta Rike, Vämövarvet, namnändrat till Sverige 1685 och Drottning Ulrika Eleonora 1694 80 kan
4 1686 Skeppet Karlskrona, namnändrat Göta Lejon 1694 70 kan
5 1686 Kungl jakten Lejonet
6 1690 Skeppet Victoria, namnändrat Prinsessan Ulrika Eleonora 1694 80 kan
7 1692 Skeppet Drottning Ulrika Eleonora namnändrat till Wenden 1694-09-30ch Prinsessan Hedvig Sofia 1694-10-21 80 kan
8 1692 Skeppet Pommern 56 kan
9 1692 Jakten Neptunus 8 kan
10 1692 Jakten Greve Bjelke 52 kan
11 1693 Skeppet Södermanland 46 kan
12 1694 Fregatten Wismar
13 1694 Skeppet Konung Karl, tredäckare 108 kan
14 1698 Bombkitsen Åskedunder 4 kan
15 1694 Barlastpråmen Elgen
16 1695 Kungsjakten Sofia Lovisa 8 kan
17 1695 Fregatten Stettin 46 kan
18 1695 Fregatten Kalmar 46 kan
18B 1695 Pråmen Kamelen 94 kan
19 1696 Skeppet Enigheten, tredäckare 60 kan
20 1696 Skeppet Västmanland 44 kan
21 1696 Fregatten Göteborg
22 1696 Styrmansjakten
23 1697 Skeppet Skåne 64 kan
24 1697 Skeppet Wrede 52 kan
25 1698 Fregatten Norrköping 52 kan
26 1698 Fregatten Fredericus (Prins Fredrik) 40 kan
27 1698 Skeppet Fredrika Amalia 60 kan
28 1698 Snaubriggen Mjöhunden 6 kan
29 1699 Fregatten Halmstad 44 kan
30 1699 Fregatten Varberg 36 kan
31 1699 Fregatten Marstrand 26 kan
32 1700 Fregatten Älfsborg 40 kan
33 1701 Lätta Fregatten Delfin (nya) 26 kan
34 1701 Lätta Fregatten Postiljon 20 kan
35 1701 Lätta Fregatten Fröken Eleonora 18 kan
36 1701 Bombkitsen Stromboli 6 kan
37 1701 Bombkitsen Vulkanus 6 kan
38 1701 Jakten Svanen II
39 1701 Brigantinen Göija 12 kan
40 1701 Lätta Fregatten Snaren Sven 20 kan
41 1701 Brigantinen Höken 8 kan
42 1702 Brigantinen Kastor 10 kan
43 1702 Brigantinen Pollux 10 kan
44 1702 Lätta fregatten Charlotta 30 kan
45 1702 Skeppet Göta Lejon, tredäckare 92 kan
46 1702 Bombkitsen Vesuvius 6 kan
47 1702 Halvgalären Stövaren 26 kan
48 1703 Lätta fregatten Falken (nya) 12 kan
49 1703 Brigantinen Väduren 12 kan
50 1703 Brigantinen Jungfrun 12 kan
51 1703 Brigantinen Kräftan 12 kan
52 1703 Brigantinen Skorpionen
53 1703 Halvgalären Mjöhunden 4 kan
53B 1703 Pråmen Elefanten 70 kan
54 1703 Skeppet Nordstjernan
55 1704 Fregatten Reval 36 kan
56 1704 Skeppet Prins Carl Fredrik 70 kan
57 1705 Skeppet Bremen 60 kan
58 1705 Skeppet Öland 56 kan
58B 1705 Pråmen Korpen, vedgaljot
59 1706 Skeppet Tre Kronor, tredäckare 80 kan
60 1706 Skeppet Vreden 52 kan
61 1706 Gallioten Postryttaren 40 kan
62 1707 Fregatten Viborg
63 1707 Lastdragarfartyg Wahlfisken
64 1707 Jakten Freden 4 kan
65 1708 Fregatten Fenix (Stora Fenix) 36 kan
66 1708 Skeppet Stockholm (nya) 60 kan
67 1708 Skeppet Riga 50 kan
68 1711 Lätta Fregatten Vita Örn 30 kan
68B 1715 Vattenskutan Större vattenskutan
69 1716 Fregatten Illerim I 34 kan
70 1719 Skeppet Drottning Ulrika Eleonora
71 1729 Lastadragarfartyg Månen
72 1731 Fregatten Freden 42 kan
73 1731 Skeppet Friheten 66 kan
74 1732 Lätta Fregatten Kristina 22 kan
75 1732 Skeppet Enigheten 66 kan
76 1734 Mjölgalejan Bagarehuset
77 1738 Bombkitsen Åskedunder 6 kan
78 1738 Fregatten Fama 32 kan
79 1739 Brigantinen Kastor 18 kan
80 1739 Skottpråmen Hercules 22 kan
81 1741 Fregatten Pollux 18 kan
82 1741 Bombkitsen Thordön 6 kan
83 1743 Skottpråmen Simson 32 kan
84 1744 Skottpråmen Kämpen 32 kan
85 1745 Fregatten Svarta Örn 42 kan
86 1746 Skeppet Götha Lejon 74 kan
87 1748 Rodd-Fregatten Mercurius 26 kan
88 1748 Skeppet Greve Sparre 56 kan
89 1749 Galären Karlskrona 28 kan
90 1749 Galären Blekinge 28 kan
91 1749 Galären Skåne 28 kan
92 1749 Galären Kronoberg 28 kan
93 1749 Galären Landskrona 28 kan
94 1749 Galären Jönköping 28 kan
94B 1749 Styckepråmen Akilles 26 kan
95 1751 Huckerten Flundran (Lastdragarefartyg)
95B 1752 Styckepråmen Hektor 26 kan
96 1753 Huckerten Etna (Lastdragarefartyg)
96B 1753 Fregatten Fenix 36 kan
97 1754 Bombkitsen Aetna 6 kan
98 1754 Bombkitsen Måsen 6 kan
99 1754 Bombkitsen Vesuvius 6 kan
100 1754 Fregatten Postiljon 26 kan
101 1754 Huckerten Karlskrona (Lastdragarefartyg)
102 1754 Jakten N:o 1
102B 1755 Fregatten Höken 36 kan
103 1756 Fregatten Illerim II 34 kan
104 1756 Fregatten Jägaren 26 kan
105 1756 Gallioten Löparen (Lastdragarefartyg)
106 1758 Skeppet Prins Gustaf 68 kan
107 1758 Skeppet Prins Karl 60 kan
108 1759 Fregatten Jarramas II 34 kan
109 1764 Skeppet Prinsessan Sophia Albertina 60 kan
110 1768 Vattenskutan Baden
111 1770 Vattenskutan Havfrun
112 1773 Mjölgalejan Lyckeby
113 1774 Skeppet Drottning Sofia Magdalena 70 kan
114 1774 Skeppet Prins Fredrik Adolf 62 kan
115 1774 Turuman Ragvald 48 kan
116 1774 Turuman Ivar Benlös 48 kan
117 1774 Turuman Sigurd Ormöga 48 kan
118 1774 Turuman Björn Järnsidan 48 kan
118B 1774 Turuman Sällan Värre 48 kan
119 1775 Linjeskeppet Kung Adolf Fredrik 70 kan
120 1776 Briggen Diana 8 kan
121 1777 Linjeskeppet Konung Gustaf III 70 kan
122 1778 Skeppet Wasa 60 kan
123 1778 Avisofartyget Coldin 10 kan
124 1779 Avisofartyget Triton 14 kan
125 1781 Linjeskeppet Hedvig Elisabet Charlotta 62 kan
126 1782 Kongl Lustjakt Amadis 8 kan
127 1782 Kongl Lustjakt Esplendian 8 kan
128 1782 Linjeskeppet Kronprins Gustaf Adolf 62 kan
129 1782 Fregatten Bellona 40 kan
130 1783 Fregatten Minerva 40 kan
131 1783 Linjeskeppet Fäderneslandet 62 kan
132 1783 Linjeskeppet Ömheten 62 kan
133 1783 Linjeskeppet Rättvisan 62 kan
134 1783 Fregatten Diana 40 kan
135 1783 Fregatten Venus 40 kan
136 1784 Linjeskeppet Dygden 62 kan
137 1784 Linjeskeppet Äran 62 kan
138 1784 Fregatten Fröja 40 kan
139 1784 Fregatten Thetis 40 kan
140 1784 Linjeskeppet Försiktigheten 62 kan
141 1784 Fregatten Camilla 40 kan
142 1785 Fregatten Galatea 40 kan
143 1785 Fregatten Eurydice 40 kan
144 1785 Fregatten Zemire 40 kan
145 1785 Linjeskeppet Manligheten 62 kan
146 1785 Linjeskeppet Dristigheten 62 kan
147 1785 Linjeskeppet Tapperheten 62 kan
148 1785 Avisofartyget Kusen 4 kan
149 1786 Vattenskutan Mälaren
150 1786 Vattenskutan Vättern
151 1786 Vattenskutan Hjälmaren
152 1786 Vattenskutan Vänern
153 1786 Vattenskutan Göta Älv
154 1786 Vattenskutan Roxen
155 1786 Avisofartyget Lilla Amphion (Bark) 2 kan
156 1786 Chefsslupen Gäddan 4 kan
157 1787 Lustfartyget Galten
158 1787 Lustfartyget Delphin 8 kan
159 1787 Jakten Tärnan 12 kan
160 1788 Jakten Måsen 18 kan
161 1789 Fregatten Ulla Fersen 20 kan
162 1790 Kutterbriggen Dragon 6 nickor
163 1796 Briggen Snappopp 10 kan
164 1797 Briggen Svalan
165 1798 Lastfregatten Valfisken
166 1799 Linjeskeppet Konung Gustaf IV Adolfnamnändrat 1811 tillGustaf den Store och år 1825 till Försiktigheten 74 kan
166B 1800 Slupen Draken
167 1803 Fregatten af Chapman I 40 kan
168 1803 Snaubriggen Vänta Litet 16 kan
169 1803 Skonerten Flundran (Lastdragarefartyg)
170 1803 Skonerten Sköldpaddan (Lastdragarefartyg)
171 1804 Skonerten Gäddan (Lastdragarefartyg) 4 kan
172 1805 Kanonslupen Jupiter, däckad 8 kan
173 1806 Lastbriggen Laxen 6 kan
174 1808 Kanonslupen Pelikan 2 kan
175 1808 Avisofartyget Frigga (Skonert) 8 kan
176 1809 Kanonslupen Neptunus, däckad 8 kan
177 1809 Kanonslupen Hector, däckad 8 kan
178 1810 Kanonslupen Löschern, däckad 8 kan
179 1810 Kanonslupen Achilles, däckad 8 kan
180 1814 Kanonslupen Ajax, däckad 8 kan
181 1814 Kanonslupen Kastor, däckad 8 kan
182 1814 Kanonslupen Pollux, däckad 8 kan
183 1814 Kanonslupen Esbjörnsson, däckad 8 kan
184 1814 Kanonslupen Hökenflyckt, däckad 8 kan
185 1814 Kanonslupen Ehrenskjöld, däckad 18 kan
186 1815 Briggen La Badine (Skrovet byggt i Lübeck) 18 kan
187 1815 Briggen La Coquette (Skrovet byggt i Lübeck) 8 kan
188 1816 Kanonslupen Kurt von Stedingk, däckad 8 kan
189 1816 Kanonslupen Victor von Stedingk, däckad 8 kan
190 1817 Kanonslupen von Essen, däckad 8 kan
191 1817 Kanonslupen Wrede, däckad 8 kan
192 1817 Kanonslupen Nauckhoff, däckad 8 kan
193 1817 Kanonslupen Cederström, däckad 74 kan
194 1819 Linjeskeppet Karl XIII 20 kan
195 1821 Korvetten Jarramas III
196 1822 Postångfartyget Constitution
197 1822 Postångfartyget 3 kan
198 1823 Mörsarefartyget Slungaren Preussiska Örnen 84 kan (Första ångfartygen)
199 1824 Linjeskeppet Karl XIV Johan 3 kan
200 1825 Mörsarefartyget Nifflung 2 kan
201 1829 Mörsarefartyget Risanöt 70 kan
202 1830 Linjeskeppet Prins Oskar 36 kan
203 1830 Fregatten af Chapman II 2 kan
204 1831 Mörsarefartyget Fenris 2 kan
205 1831 Mörsarefartyget Surtur 2 kan
206 1831 Mörsarefartyget Blixten 76 kan
207 1832 Linjeskeppet Gustaf den Store 8 kan
208 1832 Skonerten Falk 6 kan
209 1832 Avisofartyget Starkodder 2 kan
210 1832 Avisofartyget Styrbjörn 4 kan
211 1833 Hjulångfartyget Oden 40 kan (Bogseringsfartyg)
212 1834 Fregatten Josefin 18 kan
213 1834 Korvetten Najaden 4 kan
214 1834 Hjulångfartyget Gylfe
215 1839 Hjulångfartyget Heimdall
216 1840 Lastgaleasen Tärnan 18 kan
217 1841 Korvetten Karlskrona 8 kan
218 1841 Hjulångkorvett Thor
219 1842 Lotsfartyget Ellida 60 kan
220 1843 Fregatten Desirée 40 kan
221 1844 Fregatten Eugenie 10 kan
222 1845 Briggen Nordenskjöld
223 1847 Ångkorvetten Gefle (första propellerfartyget) 8 kan
224 1847 Skonerten Activ
225 1847 Lastgaleasen Kamelen 18 kan
226 1848 Korvetten Lagerbjelke 2 kan
227 1848 Kanonjollen Sölve 2 kan
228 1848 Kanonjollen Loke 2 kan
229 1848 Kanonjollen Tyr 2 kan
230 1848 Kanonjollen Skjöld 2 kan
231 1848 Kanonjollen Widga 2 kan
232 1848 Kanonjollen Freya 2 kan
233 1848 Kanonjollen Frode 2 kan
234 1848 Kanonjollen Huld 4 kan
235 1849 Ångbogserfartyget Balder 1 kan
236 1852 Chefsångfartyget Valkyrian 8 kan
237 1853 Ångkorvetten Orädd 70 kan
238 1856 Ånglinjeskeppet Stockholm  70 kan
239 1857 Övningsfartyget Gladan (Brigg) 2 kan
240 1857 Hjultransportfartyget Heimdall II
241 1858 Fregatten Norrköping (Korvett 1866) 32 kan
242 1859 Fyrfartyget Finngrundet 62 kan
243 1860 Linjeskeppet Skandinavien 6 kan
244 1860 Briggen Snappopp II
245 1860 Ångmudderfartyg
246 1861 Fyrfartyget Sydostbrotten 22 kan
247 1862 Ångfregatten Vanadis
248 1864 Fyrfartyget Grundkallen
249 1864 Fyrfartyget Falsterbo 4 kan
250 1867 Briggen Skirner 6 kan
251 1870 Ångkorvetten Balder
252 1871 Ångslupen Blixten (med propeller) (Första stålfartyget)
253 1872 Fyrfartyget Odin
254 1873 Transportbåten Kungsholmen 6 kan
255 1877 Briggen Falken
256 1877 Kanonbåten Disa 8 kan
257 1877 Ångkorvetten Saga
258 1878 Kanonbåten Verdande (I Klass)
259 1879 Kanonbåten Skuld (I Klass)
260 1882 Kanonbåten Edda (I Klass)
261 1884 Ångkranpråmen Nr 4
262 1885 Ångkranpråmen Nr 5
263 1889 Minbåt
264 1891 Minbåten Agda
265 1894 Torpedbåten Gondul (1 Klass)
266 1894 Torpedbåten Gudur (1 Klass)
267 1897 Övningsfartyget Najaden
268 1898 Torpedbåten Blixt (1 Klass)
269 1898 Torpedbåten Meteor ( 1 Klass)
270 1899 Torpedbåten Stjerna (1 Klass)
271 1900 Torpedbåten Vind (1 Klass)
272 1900 Torpedbåten Bris (1 Klass)
273 1900 Torpedbåten Orkan (1 Klass)
274 1900 Bogserbåten Atle
275 1900 Övningsfartyget Jarramas IV
276 1902 Torpedbåten Virgo (1 Klass)
277 1902 Torpedbåten Mira (1 Klass)
278 1907 Torpedbåten Nr 5 ( 2 Klass)
279 1907 Torpedbåten Nr 6 (2 Klass)
280 1909 Torpedbåten Kastor (1 Klass)
281 1909 Torpedbåten Pollux (1 Klass)
282 1910 Torpedbåten Vega (1 Klass)
283 1910 Torpedbåten Vesta (1 Klass)
284 1912 Ångkranpråmen Nr 9 (Minutläggaren Nr 9)
285 1913 Bogserbåten Ran
286 1914 Ubåten Laxen
287 1915 Ubåten Gäddan
288 1916 Ubåten Braxen
289 1916 Ubåten Abborren
290 1918 Motorpråmen Sjöhästen
291 1921 Ubåten Illern
292 1921 Ubåten Uttern
293 1922 Fyrskeppet Grundkallen
294 1925 Ubåten Valen
295 1926 Ubåten Draken
296 1928 Ubåten Gripen
297 1930 Ubåten Ulven
298 1932 Jagaren Klas Uggla
299 1932 Minsvep/Vedettbåten Jägaren
300 1933 Minsvep/Vedettbåten Kaparen
301 1933 Minsvep/Vedettbåten Snapphanen
302 1934 Minsvep/Vedettbåten Väktaren
303 1936 Jagaren Stockholm
304 1937 Minsveparen Arholma
305 1937 Minsveparen Landsort
306 1939 Jagaren Karlskrona
307 1941 Minsveparen M 22
308 1942 Kustubåten U 2
309 1942 Kustubåten U 3
310311 19441944 KustubåtenKustubåten U8U 9
312 1946 Sjömätningsfartyget Ran
313 1946 Jagaren Uppland
314 1949 Tullkryssaren Tv 11
315 1950 Torpedbåten T 101 Perseus (Skrov)
316 1950 Tullkryssaren Tv 12
317 1950 Tullkryssaren Tv 13
318 1951 Isbrytaren Thule
319 1952 Ammunitions-transportbåten ATB 1
320 1952 Ammunitions-transportbåten  ATB 2
321 1952 Minsveparen M 51 Hanö
322 1952 Minsveparen M 52 Tärnö
323 1952 Minsveparen M 54 Sturkö (Skrovet byggt i Kalmar)
324 1952 Minsveparen M 55 Ornö (Skrovet byggt i Kalmar)
325 1952 Minsveparen M 56 Utö (Skrovet byggt i Kalmar)
326 1953 Ammunitions-
transportbåten ATB 3
327 1953 Ammunitions-
transportbåten ATB 4
328 1953 Minsveparen M 53 Tjurkö
329 1954 Bogserbåten Tim
330 1954 Bogserbåten Tom
331 1955 Bogserbåten Heros
332 1955 Ubåten Valen
333 1956 Bogserbåten Hermes
334 1957 Ubåten Illern II (Skrov)
335 1959 Lotsbåten Ronneby II
336 1959 Lotsbåten Väderöarna
337 1959 Lotsbåten Ystad
338 1959 Lotsbåten Simrishamn
339 1959 Lotsbåten Sandhamn
340 1959 Lotsbåten Rommelsö
341 1959 Lotsbåten Havstensund
342 1959 Landsvägsfärjan 245
343 1960 Landsvägsfärjan 246
344 1960 Landsvägsfärjan 247
345 1960 Mudderverket Björn
346 1961 Fiskeriunder-
sökningsfartyget Thetis
347 1960 Ubåten Gripen II
348 1960 Minsveparen M 61 Styrsö (Skrov)
349 1961 Ubåten Delfinen III
350 1961 Gasningsjakten Tändaren
351 1961 Minsveparen M 63 Aspö
352 1961 Minsveparen M 64 Hasslö
353 1961 Bärgningsfartyget Belos (Skrovet byggt i Kalmar)
354 1962 Minsveparen M 65 Vinö
355 1963 Minsveparen M 67 Nämdö (Skrov)
356 1963 Minsveparen M 68 Blidö (Skrov)
357 1964 Tankmotorfartyget M/T Sten Ragne
358 1964 Minsveparen M 47 Gillöga
359 1964 Minsveparen M 48 Rödlöga
360 1964 Minsveparen M 49 Svartlöga
361 1965 Torpedbåten T 124 Castor
362 1966 Torpedbåten T 125 Vega
363 1966 Torpedbåten T 126 Virgo
364 1968 Ubåten Sjöbjörnen
365 1968 Ubåten Sjöhästen
366 1969 Min- och depåfartyg Älvsborg
367 1968 Solventtanker Petrotank (Skrovet byggt i Norrköping)
368 1971 Katamaranfärja Ölandssund
369 1972 Torpedbåten T 131 Norrköping
370 1973 Torpedbåten T 132 Nynäshamn
371 1973 Torpedbåten T 133 Norrtälje
372 1974 Torpedbåten T 134 Varberg
373 1974 Torpedbåten T 135 Västerås
374 1974 Torpedbåten T 136 Västervik
375 1975 Torpedbåten T 137 Umeå
376 1975 Torpedbåten T 138 Piteå
377 1975 Torpedbåten T 139 Luleå
378 1975 Torpedbåten T 140 Halmstad
379 1976 Torpedbåten T 141 Strömstad
380 1976 Torpedbåten T 142 Ystad
381 1974 Minfartyget Visborg
382 1974 Minsveparen Viksten (första GRP-sandwich bygget)
383 1978 Ubåtssektioner Näcken
384 1978 Ubåtssektioner Neptun
385 1979 Ubåtssektioner Najad
386 1978 Patrullbåt KD Handalan (Export till Malaysia)
387 1978 Patrullbåt KD Perkasa (Export till Malaysia)
388 1978 Patrullbåt KD Pendekar (Export till Malaysia)
389 1978 Patrullbåt KD Gembita (export till Malaysia)
390 1980 Minfartyg Carlskrona
391 1979 Bevakningsfartyg TV 171 GRP-sandwich
392 1980 Patrullbåt TTS Barracuda (Export till Trinidad)
393 1980 Patrullbåt TTS Cascadura (Export till Trinidad)
394 1980 Bevakningsfartyg TV 172 GRP-sandwich
395 1978 RO/RO fartyg Baltic Press
396 1979 RO/RO fartg Baltic Print
397 1979 RO/RO fartyg Balder Dona
398 1980 RO/RO fartyg Balder Vinga
399 1980 Kustbevaknings-fartyg Master Sergeant Samuel K Doc (Export till Liberia)
400 1980 Kustbevaknings-fartyg Albert Porte (Export till Liberia)
401 1980 Kustbevaknings-fartyg General Thomas Quiwankpa (Export till Liberia)
402 1980 Produkttankfartyg
403 1979 RO/RO fartyg m/s Breant
404 1981 Produkttankfartyg Vinga Polaris
405 1981 Fiskefartyg Astrid II
406 1982 Minröjfartyg Landsort
407 1984 Minröjfartyg Arholma
408 1982 Patrullbåt Haras 10
409 1981 Patrullbåt Haras 7
410 1985 Kustkorvett Stockholm
411 1985 Kustkorvett Malmö
412 1984 Bevakningsfartyg Orion
413 1986 Ubåtssektioner Västergötland
414 1987 Ubåtssektioner Hälsingland
415 1987 Ubåtssektioner Södermanland
416 1988 Ubåtssektioner Östergötland
417 1986 Minröjfartyg Koster
418 1986 Minröjfartyg Kullen
419 1987 Minröjfartyg Vinga
420 1988 Minröjfartyg Ven
421 1986 Standard Flex Flyvefisken
422 1989 Kustkorvett Göteborg
423 1990 Kustkorvett Gävle
424 1991 Kustkorvett Kalmar
425 1992 Kustkorvett Sundsvall
426 1986 Stridsbåt 90 M
427 1987 Passagerarfartg Jet Prince
428 1987 Passagerarfartyg Jet Princess
429 1988 Stridsbåt 90 S
430 1991 Minröjfartyg Ulvön
431 1991 Testrigg Smyge
432 1994 Ubåtssektioner A 19 Gotland
433 1995 Ubåtssektioner A 19 Uppland
434 1995 Ubåtssektioner A 19 Halland
435 1993 Minröjftg Bedok Singapore
436 1994 Minröjftg Katlang Singapore
437 1994 Minröjftg Katong Singapore
438 1994 Minröjftg Punggol Singapore
439 1993 Kbevftg 301
440 1996 Minröjftg Styrsö
441 1996 Minröjftg Spårö
442 1997 Minröjftg Skaftö
443 1997 Minröjftg Sturkö
444 1995 Kbevftg 302
445 1995 Kbevftg 303
446 1995 Kbevftg 304
447 1996 Kbevftg 305
448 1996 Kbevftg 306
449 1996 Kbevftg 307
450 1996 Kbevftg 308
451 1996 Kbevftg 309
452 1997 Kbevftg 310
453 1997 Kbevftg 311
454 2000 YS 2000 Visby
455 2003 YS 2000 Helsingborg
456 2004 YS 2000 Härnösand
457 2005 YS2000 Nyköping
458 1996 Ro/Ro-fartyget Baltic Bright
459 1998 Svävare Prototyp till KA svävare
460 2005 Kbv 201
461 2005 Kbv 202
462 2006 YS 2000 Karlstad
463 2006 Skrov Skrov och däckshus till danska marinen
464 2006 Skrov Skrov och däckshus till danska marinen
465 2007 Skrov Skrov och däckshus till danska marinen
466 2007 Skrov Skrov och däckshus till danska marinen
467 2007 Skrov Skrov och däckshus till danska marinen
468 2008 Skrov Skrov och däckshus till danska marinen

Chapmans seriebygge 1782 – 1785 av 10 linjeskepp och 10 fregatter på stapelbäddarna på örlogsvarvet.

Nr                 Linjeskepp                                               Fregatt

1                    Kronprins Gustaf Adolf                           Bellona

2                    Fäderneslandet                                          Minerva

3                    Ömheten                                                    Venus

4                    Rättvisan                                                    Diana

5                    Dygden                                                       Fröja

6                    Äran                                                            Thetis

7                    Försiktigheten                                            Camilla

8                    Dristigheten                                                Galathé

9                    Manligheten                                                Eurydice

10                  Tapperheten                                               Zemire

Förklaringar till några fartygstyper i registret

Turuma var en fartygstyp som ingick i den svenska skärgårdsflottan. Turuman byggdes för sjökrigföring i skärgård och för att kunna ge eldunderstöd vid amfibieoperationer, särskilt i försvar av Åland och Finland, som vid den tiden tillhörde Sverige. Den har i senare litteratur grupperats med andra fartyg, specialbyggda för användning i skärgård under termen skärgårdsfregatt.

Den kunde föras fram antingen med segel eller åror och var mindre och mer manövrerbar än de flesta seglande örlogsfartyg, vilket gjorde den lämplig för operationer i trånga och grunda farvatten.

Fartygstypen hade tre master, två däck och var utrustad med 16–19 årpar samt en besättning på 220–266 man. Längden var 35–39 meter, bredden cirka 9 meter och djupgåendet drygt 3 meter. Beväpningen bestod av 24–28 större kanoner och upp till 24 nickhakar för närstrid.

Turuman Lodbrok

Samtida modell av turuman Lodbrok byggd 1771 (Sjöhistoriska museet i Stockholm)

Huckert eller Hukare, var en fartygstyp av holländskt ursprung. Ursprungligen var hukaren ett fiskefartyg. Senare under 1700-talet användes fartygstypen även som handelsfartyg. Den korta mesanmasten och den råriggade stormasten nära midskepps är typiska, men den kunde även ha tre master. Huckerten ansågs vara en god båt för kryss.

Huckert

 

Hukarejakt, efter Fredrik Henrik af Chapman